"faallik" meaning in All languages combined

See faallik on Wiktionary

Noun [Crimean Tatar]

Etymology: From faal + -lik. Etymology templates: {{suf|crh|faal|lik}} faal + -lik Head templates: {{head|crh|noun}} faallik Forms: no-table-tags [table-tags], faallik [nominative, singular], faallikler [nominative, plural], faallikniñ [genitive, singular], faalliklerniñ [genitive, plural], faallikke [dative, singular], faalliklerge [dative, plural], faallikni [accusative, singular], faalliklerni [accusative, plural], faallikte [locative, singular], faalliklerde [locative, plural], faallikten [ablative, singular], faalliklerden [ablative, plural]
  1. activeness, activity
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "crh",
        "2": "faal",
        "3": "lik"
      },
      "expansion": "faal + -lik",
      "name": "suf"
    }
  ],
  "etymology_text": "From faal + -lik.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "faallik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikniñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faalliklerniñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faalliklerge",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faalliklerni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faalliklerde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faalliklerden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "crh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "faallik",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fa",
        "al",
        "lik"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Crimean Tatar",
  "lang_code": "crh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Crimean Tatar entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Crimean Tatar terms suffixed with -lik",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "activeness, activity"
      ],
      "id": "en-faallik-crh-noun-E~dwH9nx",
      "links": [
        [
          "activeness",
          "activeness"
        ],
        [
          "activity",
          "activity"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "faallik"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "crh",
        "2": "faal",
        "3": "lik"
      },
      "expansion": "faal + -lik",
      "name": "suf"
    }
  ],
  "etymology_text": "From faal + -lik.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "faallik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikniñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faalliklerniñ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faalliklerge",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faalliklerni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faalliklerde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faallikten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faalliklerden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "crh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "faallik",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fa",
        "al",
        "lik"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Crimean Tatar",
  "lang_code": "crh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Crimean Tatar entries with incorrect language header",
        "Crimean Tatar lemmas",
        "Crimean Tatar nouns",
        "Crimean Tatar terms suffixed with -lik",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "activeness, activity"
      ],
      "links": [
        [
          "activeness",
          "activeness"
        ],
        [
          "activity",
          "activity"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "faallik"
}

Download raw JSONL data for faallik meaning in All languages combined (1.8kB)

{
  "called_from": "page/1896",
  "msg": "Template nesting error: template_nesting = 1 couldn't split inflection templates, faallik/Crimean Tatar section declension",
  "path": [
    "faallik"
  ],
  "section": "Crimean Tatar",
  "subsection": "noun",
  "title": "faallik",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.